Kurz malování na vánoční ozdoby
Namalujte si své vlastní vánoční ozdoby!
V tomto článku bych vám chtěla představit svůj druhý on-line tvůrčí kurz malování.
V prvním kurzu jsem vás učila malovat na sklo a porcelán krásný východoasijský motiv Tři přátelé zimy. V tomto novém kurzu zůstává stejná technika, ale mění se téma. A to na téma vánoční…
Připravila jsem totiž Kurz malování na vánoční ozdoby.
Nejprve něco málo z historie vánočních ozdob
Historie vánočního stromečku se začala psát už v 16. století v sousedním Německu. Tam zprvu připodobňovali vánoční strom k rajskému stromu z bible a zdobili ho jablky a oplatkami. Časem se jako ozdoby začalo používat sušené ovoce a cukroví. Dále se používaly papírové řetězy slepené škrobem, ozdoby ze slámy, brambor a jiných přírodních materiálů.
S rozvojem průmyslové výroby a rostoucí poptávkou po pestřejší vánoční výzdobě začaly v polovině 19. století přibývat ozdoby z lisované vaty a papírmaše ve tvaru figurek a plodů. Dalším populárním materiálem byl tzv. leonský drát z mosazi, hliníku nebo mědi, kterým se ozdoby oplétaly. Oblíbené byly i tištěné vystřihovací obrázky, které se kupovaly v aršících.
Skleněné ozdoby jsou pak vůbec nejmladší, jejich vznik spadá přibližně do poloviny 19. století. Nejstarší byly zřejmě ozdoby ze skleněných vinutých perlí ve tvaru figurek a zvířátek, voskových perlí a mačkaného skla. Se vznikem skleněných vánočních ozdob se pojí také zajímavý příběh. Jejich praotcem má být německý sklář Hans Greiner. Ten si údajně nemohl dovolit koupit jablka na ozdobu svého vánočního stromku, a tak ho napadlo, že si jablko vyrobí ze skla. V českých zemích se skleněné ozdoby začaly vyfukovat v polovině 19. století v Josefově Dole. A dnes jsou foukané skleněné ozdoby vůbec nejrozšířenější vánoční ozdobou.
Zdroj: Český rozhlas
Jaké téma?
Co se týká malovaných motivů, tak jsem ukročila od japonských témat k těm našim – zimním a vánočním. Malovat tak budeme například jmelí nebo zasněžený kostelíček. V kurzu budeme postupovat od jednodušších obrázků k těm složitějším. Celkem to je pak devět motivů, kdy ten první – sněhovou vločku - si můžete namalovat v neplacené části kurzu.
Čím v kurzu malujeme?
Malovat budeme barvami na sklo a porcelán od značky Pebeo. Tyto barvy mají krásné syté barvy, dají se vzájemně míchat a seženete je ve výtvarných potřebách. Jejich nevýhodou je, že nejsou ředitelné vodou. Proto se vždy ujistěte, že jste pořádně uzavřeli nádobku s barvou. Pokud by přesto barvy začaly vysychat, můžete si zakoupit ředidlo od stejné značky. Používat budeme také co nejmenší štětec – např. číslo jedna.
Jaké vánoční ozdoby?
Už léta používám vánoční ozdoby vyrobené ve Slezsku. A protože jsem s nimi velice spokojená, byly jasnou volbou i pro můj kurz. Aby malby krásně vynikly, vybrala jsem tři různé povrchové úpravy baněk – čiré, matné a „porcelánové“.
Kreativní sada pro malování vánočních ozdob
Abyste měli své tvoření co nejjednodušší, připravila jsem pro vás speciálně i kreativní sadu, ve které najdete všechno, co budete v kurzu potřebovat. Sada obsahuje skleněné vánočních ozdoby, barvy na sklo, štětec a papírové předlohy (omalovánky). Sadu si můžete samozřejmě zakoupit i bez kurzu a malovat si podle svého :).
Chcete se dozvědět víc?
Tady je přímo odkaz na můj kurz v rámci platformy Kurzy pro radost: